Blog

Jak online obchody konkurují cenám? | ShopSpider

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Jak online obchody konkurují cenám? | ShopSpider

Jak jednoduše na objednávky prostřednictvím Kontaktního centra?

Objednávat doplňkové zboží od PNS můžete několika způsoby: přes svého obchodního zástupce, e-shop, nebo právě naše Kontaktní centrum. Abychom vám tento postup co nejlépe přiblížili, sepsali jsme tento návod, který vás provede objednáváním od A do Z.

Jak na objednávky doplňkového zboží?

Chci se objednat | Podřipská nemocnice s poliklinikou Roudnice n ...
 • Zavolejte na telefonní číslo 800 602 602
 • Zde jsou vám operátoři k dispozici ve všední dny od 7 do 15 hodin. Mimo tuto dobu je v provozu záznamník. 
 • V úvodu telefonátu budete vyzváni k zadání vašeho identifikačního KÓDU BP – číslo zadejte na klávesnici telefonu a potvrďte hvězdičkou (*). Po spojení s KC můžete volit z následujících oblastí požadavků:
 1. Reklamace dodávky
 2. Reklamace remitendy
 3. Informace o titulech či úpravách
 4. Máte zájem o dodávky netiskového zboží?
 5. Ostatní požadavky

V našem případě tedy volte možnost „4“ – dodávky netiskového zboží. Systém vás spojí s operátorkou či operátorem a vy pak můžete projít své požadavky na zboží. 

Jednoduchý postup

Můžete objednávat jednak podle kódu materiálu, nebo jeho přesného názvu. Je potřeba volit násobky určeného množství, tedy pokud je uvedeno, že daný materiál je v balení po 5 kusech, jsou to násobky 5, pokud je uvedeno číslo 1, je množství libovolné a tak podobně. Operátor(ka) zkontroluje zboží na skladě a společně dokončíte objednávku.

Operátor, nebo záznamník?

Pokud se nepodaří spojit s operátorem, po dvou minutách čekání na spojení vám systém automaticky nabídne možnost zanechat vzkaz na záznamníku. Vzkaz (v maximální délce dvou minut) sdělte po zaznění tónu. Záznamník je určený zejména pro volání mimo pracovní dobu. V pracovní době je lepší zkusit zavolat za pár minut znovu, dovolat byste se měli bez problémů.

Vzkaz na záznamníku má stejnou váhu jako telefonický hovor s operátorem! Rychlost vyřízení objednávky je závislá na dostupnosti zboží. Aktuálně dostupné zboží je expedováno ihned (při přijetí objednávky dopoledne bude dodávka na prodejnu realizována následující den, při pozdějším přijetí objednávky pak o jeden den později).

Víte, že když vyřídíte jiný požadavek, tak můžete hned pokračovat v nákupu zboží?

Přes aplikaci Qerko si můžete nově jídlo i objednat

Přes aplikaci Qerko si můžete nově jídlo i objednat

Fotografie: Martin Pultzner, mobilenet.cz

 • Aplikace dosud usnadňovala placení v restauracích
 • Nově přibyla možnost objednání a zaplacení jídla s sebou
 • Integraci umožnila platforma EatnGo

Oblíbená mobilní aplikace Qerko, která dosud usnadňovala placení v restauracích, získala v době koronavirové krize promptně nové funkce. Dříve bylo možné aplikaci využít k pohodlnému a rychlému zaplacení účtu v restauraci bez toho, aby k tomu bylo nutné volat obsluhu. Stačilo naskenovat QR kód na stole a v aplikaci se obratem ukázala vaše konzumace a uloženou kartou v aplikaci bylo možné zaplatit. Užitečnou funkcí bylo i rozdělení účtu. S uzavřením restaurací ale taková funkce přestala mít smysl a tvůrci aplikace přišli s novinkou.

Stáhnout Qerko

Google Play (zdarma)
App Store (zdarma)

V aplikaci přibyla možnost objednat si dopředu jídlo s sebou na určitý čas, a zařadila se tak po bok aplikací jako Wolt nebo Uber Eats, oproti kterým však nabízí restauracím výrazně výhodnější sazby. Nová funkce je nazvána „Okénko“ a naráží na trend, kdy uzavřené restaurace ve dveřích vytváří výdejní místa či okénka. Napojení na restaurace bylo možné provést takto rychle díky platformě EatnGo od společnosti Tapnology. Jídlo je možné v aplikaci uloženou kartou rovnou zaplatit.

lopifit - chodící elektrokolo - první pravé chodící elektro kolo

On-line objednávka

Z jakého důvodu si přejete navštívit pobočku Mojí ambulance?
Vyberte prosím jednu z následujících možností:

Zdraví

Administrativa

SOS: Internetové obchody se zlepšily

Internetové obchody dosáhly v testu Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) lepších výsledků než v minulém roce. Všechna kritéria splnilo 17 obchodů ze sta, loni jich bylo šest. Obchody ze svých praktik například umazaly poplatek za reklamaci. Internetové obchody byly rozděleny do deseti kategorií podle … celý článek

Outletové obchody najdete také na internetu

Levnější značkové zboží koupíte i přes počítač. Musíte se však spolehnout jen na obrázky, na věci nemůžete sáhnout a vyzkoušet si je. Prodává se tu zboží, které včas nezmizelo z klasických obchodů a muselo uvolnit místo nové kolekci, nebo to mohou být i vzorky pro veletrhy či neodebrané zásilky … celý článek

Internetovým obchodům podráží

Webové obchody používají finty a nedodržují zákony

Pokud se bojíte vánočního běsnění v obchodech a raději se chcete spolehnout na ty internetové, dejte si pozor. Některé internetové obchody, u nichž jsme nakoupili elektroniku, měly problémy s vrácením peněz za zboží, které jsme jim poslali zpět. Chování internetových obchodů zkoumal velký test … celý článek

Svět chystá společná pravidla pro online obchod

Témata Zahraniční obchodOblasti podnikání Právo, právní službySlužbySoftware a ICT službyDalší články v kategoriích19. 08. 2019 BusinessInfo.cz

Ačkoli objem elektronických obchodů rychle narůstá, na globální úrovni pro ně zatím neexistují jednotná pravidla. To se však má brzy změnit. V Ženevě o jejich vzniku jednají členové Světové obchodní organizace.

Letos v červnu oznámil francouzský obchodní řetězec Carrefour odchod z čínského trhu. Jedním z důvodů je tvrdá konkurence rostoucího elektronického obchodu v Číně, které se Carrefour nedokázal přizpůsobit. Maloobchodní řetězec v Číně provozoval více než 200 hypermarketů o průměrné rozloze šest tisíc metrů čtverečních. Tento byznys model se nicméně v éře digitálního obchodu již nezdá být udržitelný. Čínská rychle rostoucí střední třída stále více využívá pohodlí objednávek přes mobilní aplikace, kdy je nákup doručen až k domovním dveřím v řádu několika desítek minut od objednání.

Online obchodování se během posledních let stává evidentně životním stylem nejen v západních společnostech, ale také v řadě rychle se rozvíjejících trhů, jako jsou Indie, Indonésie nebo Brazílie. Příležitosti plynoucí z digitálního obchodu se nevyhýbají ani rozvojovým zemím.

Internetové připojení prostřednictvím mobilního telefonu zde otevírá nové obchodní možnosti, a v rozvojových zemích tak rychle roste početná generace mladých podnikatelů, kteří přicházejí s inovativními podnikatelskými koncepty.

Francouzský řetězec supermarketů Carrefour se stáhne z čínského trhu
– důvodem je i konkurence v podobě elektronických obchodů.

Internet mají už víc než čtyři miliardy lidí

Zatímco v roce 1995 měla přístup k webu jen čtyři procenta světové populace, nyní internet využívají už více než čtyři miliardy lidí. Vysokorychlostní širokopásmové připojení, snížení cen informačních a komunikačních technologií a inovace jako cloudové účetnictví, umělá inteligence, internet věcí, 3D tisk nebo elektronické platby vytvářejí digitální ekonomiku.

Světový objem elektronického obchodu činí téměř 28 bilionů dolarů, přičemž valnou většinu tohoto obratu tvoří transakce mezi podniky navzájem (B2B). Transakce mezi podnikem a zákazníkem (B2C) představují přibližně 14 procent z celkového objemu elektronického obchodu.

Světový objem elektronického obchodu činí téměř 28 bilionů dolarů.

Narůstající digitalizace změnila nejen způsob obchodování, ale mění také podstatu, tedy jaké zboží se obchoduje. Služby byly dlouhou dobu považovány za přeshraničně neobchodovatelné vzhledem k jejich nemateriální podobě, nicméně to už dnes neplatí. Rozvoj online platforem přispěl k nárůstu digitálních produktů a služeb, které se obchodují přes hranice.

V současné době se polovina obchodu se službami odehrává v digitálním světě. Novým trendem je také růst významu služeb v průmyslu, kdy firmy stále častěji poptávají služby, nebo je dokonce souběžně se svými produkty vytvářejí. Příkladem může být švédská strojírenská firma Sandvik, která pro fungování svého dodavatelského řetězce potřebuje více než 40 různých druhů služeb a 15 druhů služeb nabízí přímo svým zákazníkům.

Transakce mezi podnikem a zákazníkem – tedy B2C – představují zatím 
jen 14 procent celkového globálního elektronického obchodu.

Šance i pro malé

Digitální obchod umožňuje malým firmám proniknout na světové trhy a začlenit se do světového hodnotového řetězce. Tento trend bývá označován jako růst „mikro-nadnárodních“ podniků. Nicméně malé a střední podniky (MSP) stále čelí řadě výzev.

Zatímco 63 procent občanů EU nakupuje zboží na internetu, zatím pouze 15 procent MSP exportuje zboží nebo služby online a pouze osm procent MSP exportuje zboží a služby online přeshraničně.

Mezi hlavní překážky patří dostupnost IT infrastruktury a služeb, logistika, platební metody, nedostatečné technické dovednosti nebo absence obchodních pravidel. Velké firmy a online platformy jako Amazon, Alibaba, eBay nebo Flipkart tak mají na trhu lepší podmínky než drobní hráči, čímž se nůžky v digitální ekonomice rozevírají.

Nová ropa, jejíž množství přibývá

V éře digitálního obchodu jsou data označována jako „nová ropa“. Data jsou základním funkčním prvkem ekonomiky a závisí na nich běžný chod téměř každé firmy. V porovnání s ropou se však nejedná o vyčerpatelný zdroj a narůstající spotřeba dat neomezuje jejich spotřebu v budoucnosti. Data mohou být kopírována a přesunována prakticky za nulové náklady.

Data jako součást obchodních transakcí jsou předpokladem pro fungování globálního dodavatelského řetězce, ale mohou být také obchodní komoditou sama o sobě. Elektronický obchod tak v dnešním světě závisí na předpokladu volného pohybu dat. Globálně se objem datových transferů mezi lety 2005 až 2014 zvýšil asi 45krát a tento růstový trend dále pokračuje.

Volný pohyb dat je z hlediska budoucí konkurenceschopnosti EU klíčový. Znepokojujícím trendem je však růst digitálního protekcionismu, který je spojen se zaváděním neodůvodněných omezení pro pohyb dat do zahraničí. Zejména v Asii roste počet příkladů, kdy vlády vyžadují uskladňování dat na vlastním území.

Povinnost zakládání datových center je významnou obchodní překážkou. Internet a digitální obchod nemají hranice, a je tedy třeba zabránit jejich umělému vytváření. K tomu je nutné mít efektivní nástroje v obchodních dohodách, které by zajistily vhodné vyvážení mezi volným pohybem dat a možností legitimně chránit osobní údaje. Na tom se shodují jak tvůrci obchodní politiky mnoha států, tak zástupci obchodních asociací.

V Ženevě se jedná o společných pravidlech WTO

Otázka volného pohybu dat je aktuálně předmětem jednání také v rámci Světové obchodní organizace (WTO) v Ženevě. Od března letošního roku zde probíhají jednání o globálních pravidlech k elektronickému obchodu.

V současné době se těchto jednání účastní 78 členů WTO, včetně EU, USA, Číny nebo Japonska. Cílem je v tomto vícestranném formátu vytvořit společná pravidla, která by se po připojení dostatečného počtu států stala součástí závazných pravidel WTO. Tato pravidla mají nastavit férové podmínky pro všechny, reagovat na aktuální výzvy a umožnit, aby přínosy elektronického obchodu byly rovnoměrně rozděleny i mezi malé a znevýhodněné hráče.

63 procent občanů EU nakupuje zboží na internetu.

Vyjednávání ve WTO mají vyústit v mnohostranný právní rámec, jenž zjednoduší nákup, prodej a podnikání v online světě. Nová obchodní pravidla mají například zlepšit důvěru spotřebitele v nákup přes internet, zjednodušit systém elektronických podpisů a plateb, natrvalo zakázat cla z elektronických transakcí nebo zajistit volný pohyb dat.

Jednání o těchto pravidlech jsou stále v začátcích a posun u témat, kde se postoje jednotlivých států výrazněji liší, nebude snadný. Je však třeba zajistit, aby obchodní pravidla držela krok s rychle se měnícím světem.

Převzato z časopisu Export a podnikání, přílohy týdeníku Euro a měsíčníku Profit, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Autor článku: Kateřina Hradilová, Odbor obchodní politiky a mezinárodních ekonomických organizací, Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Rubrika časopisu na euro.cz
Související články a aktualityBusinessInfo.cz21. 08. 2020Perspektivní obory v Latinské AmericeBusinessInfo.cz17. 07. 2020Restart malých firem mohou urychlit technologičtí giganti. Usnadňují exportBusinessInfo.cz15. 06. 2020S „digitální vizitkou“ do světaBusinessInfo.cz18. 05. 2020Vývozcům zachutnaly online seminářeBusinessInfo.cz18. 05. 2020Z průzkumu vyplynulo, že vývozci chtějí víc služeb onlineBusinessInfo.cz15. 03. 2020Koronavirus a podnikatelé, kde hledat pomoc?Související obsahDle kategoriíAkce a události07. 10. 20209 klíčových změn v novém zákoníku práce, které potřebujete znátPříležitosti a tendry01. 09. 2020Software pro internet věcíFormuláře31. 01. 2020Žádost o určení advokáta – Česká advokátní komoraNávody a rady

Internetový obchod může při nákupu nakazit váš počítač virem

Při nakupování na internetu si dávejte pozor na počítačové viry. I velké obchody mohou nakazit váš počítač. Vyvarovat se problémům vám pomůže Google Diagnostic. Na webu prodejce se může nacházet škodlivý kód, který se postará o infikování počítače během pár kliknutí. Při nákupu tak nevědomě můžete … celý článek

Návod, jak nakupovat z ciziny přes internet a ušetřit tisíce

Fotoaparát z Francie, tričko z Německa a knížky z USA? Žádný problém. Stačí alespoň částečná znalost cizího jazyka a platební karta. Pozor však na problémy s dopravou a zárukami. Poradíme vám, které obchody jsou na webu nejlepší, jak se vypořádat se clem a na co si dát pozor. Mnoho lidí ušetří … celý článek

Češi loni na internetu utratili 18 miliard korun

Provozovatelé většiny internetových obchodů mohou být s tržbami za loňský rok spokojeni. Stále více Čechů totiž místo výletů do kamenných obchodů sedělo a nakupovalo u obrazovky počítače. Ukazují to včera zveřejněná čísla Asociace pro elektronickou komerci, která sdružuje firmy prodávající své … celý článek

Balíky z amerických obchodů zaplavily Česko, pošta nestíhá

Česká pošta nestíhá. Zavalují ji totiž zahraniční zásilky, jejichž počet se v posledních měsících zdvojnásobil. Hlavním důvodem, proč Češi začali více nakupovat zejména v amerických internetových obchodech, je slabý dolar. Problém, na který na začátku dubna upozornil deník Metro, chce pošta řešit … celý článek

Potraviny na internetu. Kam vám dovezou tašky s nákupy?

LENKA KAŠPAROVÁ 22. 10. 2019 Doba čtení: 5 minut 9 NOVÝCH NÁZORŮ

Sdílet

 Autor: DepositphotosNakupování potravin na internetu je stále populárnější. Ne všude se jich ale dočkáte. E-shopům zatím chybí kapacity, aby je mohly rozvážet po celé ČR.

Více než třetina Čechů (36 %) nakupuje potraviny a další sortiment denní spotřeby, jako je například drogérie nebo chovatelské potřeby, přes internet. Přitom 16 % z nich to dělá alespoň jednou měsíčně. Vyplývá to z průzkumu konzultační společnosti Acomware a agentury Ipsos, které letos v srpnu společně provedly průzkum Jak Češi nakupují v multikanálovém světě, do něhož se zapojilo 1016 respondentů. Počet lidí, kteří nakupují potraviny online, neustále roste a tento trend bude pokračovat i v následujících letech.

Většímu rozmachu odvětví ale zatím brání chybějící kapacity na straně prodejců. Online nákup potravin s dovážkou až do domu je v současnosti dostupný zhruba 4,5 milionu obyvatel Česka. Nejčastějšími zákazníky e-shopů jsou rodiny s dětmi žijící ve velkých městech a ženy na mateřské dovolené. Neplatí však, že služby Rohlíku.cz, Košíku.cz nebo prodejny Tesco.cz můžete využít, jen pokud bydlíte ve velkém městě. Vozí je i do obcí s pár stovkami obyvatel, pokud leží poblíž města, kde má provozovatel prodejnu, z níž se potraviny rozváží. 

Kam dováží online nákupy?

Všechny e-shopy poskytující rozvoz potravin mají na webových stránkách vyhledávače. Sem zadáte adresu místa, kam chcete zboží dovézt, a ony vám oznámí, zda sem zboží rozvážejí, či nikoliv.  

Na chatu u Prahy vám nákup dovezou, ale do Ostravy ne

Rohlík.cz

Rohlík.cz potraviny rozváží zdarma od částky 100 Kč, a to ve městech: Praha, Brno, Plzeň, Liberec, Jablonec, Pardubice, Hradec Králové, Olomouc, Prostějov a okolí těchto měst. 

Nákupy doručuje také do příměstských oblastí nebo větších měst u Prahy a Brna. Potraviny ale rozvážejí třeba i chatařům. Jezdíme například do Berouna, Kladna, Říčan, Brandýsa nad Labem, Vyškova nebo do Pohořelic. Jídlo si u nás objednávají také chataři, například ti z Davle nebo z Jílové u Prahy, upřesňuje Olin Novák, komerční ředitel Rohlík.cz. V Ostravě ale Rohlík.cz nákupy nerozváží a ani o tom v nejbližší budoucnosti neuvažuje. V Ostravě zatím nákupy rozvážet neplánujeme kvůli logistické a finanční náročnosti. Museli bychom kvůli tomu postavit zcela nový sklad, objasňuje Olin Novák.

Na svých webovkách přitom Rohlík.cz uvádí, že v budoucnu hodlá potraviny rozvážet do všech měst nad 30 tisíc obyvatel. Zřejmě se jedná o velmi vzdálenou budoucnost. Nicméně jistá naděje, že se i Ostraváci Rohlíku.cz dočkají, přece jen existuje. Během července jsme zveřejnili na našich sociálních sítích výzvu: pokud se povede od lidí v Prostějově sehnat za určitou dobu minimálně 2000 emailových adres, vyšleme na prostějovské adresy naše kurýry s potravinami. Požadovaný počet se podařil vybrat už za pět dní, nastínil jednu z možností Olin Novák. Nyní už do Prostějova Rohlík.cz potraviny běžně rozváží a své služby hodlá dále rozšiřovat. Počátkem letošního prosince vstoupí Rohlík.cz na maďarský trh. Potraviny chce zatím rozvážet v Budapešti a jejím okolí. 

Košík.cz

Potraviny v minimální hodnotě nákupu 500 Kč rozváží ve městech: Praha a střední Čechy (hranice regionu, kde si lze služby Košíku.cz objednat, tvoří obce Mělník, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Český Brod, Velké Popovice, Mníšek pod Brdy, Beroun, Kladno, Nové Strašecí, Slaný, Kralupy nad Vltavou a jejich blízké okolí), Mladá Boleslav a její okolí, Plzeň a její okolí, Liberec i Jablonec nad Nisou a jejich okolí, Ústí nad Labem, Teplice a jejich okolí, Hradec KrálovéPardubiceChrudim a jejich okolí, Most a Chomutov včetně jejich okolí. Okolím je myšlena oblast vzdálená 3 až 10 km.

Ani Košík.cz na Moravu své zboží nevozí. I když v budoucnu to prý není vyloučeno. Návrat Košíku na Moravu a do Slezska je jedním z našich dlouhodobých cílů, tvrdí František Brož z Košíku.cz. O tom, jak rychle a v jakém čase k vám potraviny dovezou, rozhoduje dostupnost místa, kam je chcete dovést. Jednotlivé zóny, kam zboží dovážíme, se liší cenou rozvozu a také časem, ve kterém je možné objednávat. Zpravidla platí, že místa, která jsou blíže našemu skladu a na hlavních trasách či blízko dálnice, dokážeme obsloužit rychleji a levněji, vysvětluje František Brož.

Ceny dopravy se liší v závislosti na denní době a regionu

PO–ČTPÁTEKSOBOTANEDĚLE
První nákupCelý denzdarmazdarmazdarmazdarma
Nad 1200 KčCelý denzdarmazdarmazdarmazdarma
500 Kč až 1200 Kč Praha a střední ČechyDopoledne 6:00–11:590–39 Kč29–39 Kč59 Kč39 Kč
500 Kč až 1200 Kč Praha a střední ČechyOdpoledne 12:00–22:590–59 Kč29–59 Kč39–59 Kč39 Kč
500 Kč až 1200 Kč České regionyCelý den39 Kč39 Kč39 Kč39 Kč

Tesco.cz

Rozváží nákupy potravin z těchto měst: Praha (Letňany, Zličín a Skalka), Plzeň, Kladno, Mladá Boleslav, Kolín, Hradec Králové, Brno, Ostrava. Od září 2019 rozváží potraviny také v Prostějově, Přerově a Olomouci včetně jejich okolí. Od 6. listopadu 2019 zahájí také rozvoz i v Českých Budějovicích. Cena za dovoz se pohybuje v rozmezí 49 až 149 Kč. Záleží na době, kdy si přejete zboží doručit, a i na vzdálenosti.

Tato naše služba je nově dostupná až pro 300 000 obyvatel Hané. Ti si mohou na našich webových stránkách podle svého PSČ ověřit, zda vozíme nákupy i k nim. Nákupy jsou rozváženy z obchodu v Prostějově, říká Markéta Mojžíšová z oddělení komunikace Tesca.Autor: Tesco.cz

Jak je vidět z přiložené mapy, do Chropyně nebo třeba do Horních Moštěnic vám Tesco váš online nákup přiveze, ale například do Kroměříže už ne. Další rozšiřování rozvozu nákupů Tesco prý zatím neplánuje. Ve zbývajících měsících roku 2019 ani pro rok 2020 zatím nehodláme rozšiřovat počet prodejen, ze kterých by se měly online nákupy rozvážet. Rádi bychom se však v tomto období zaměřili na zkvalitnění služeb v oblastech, kde již rozvážíme, dodává Markéta Mojžíšová.  

Mimoto rozvážení nákupů přes internet Tesco poskytuje službu Klikni a vyzvedni, kdy si může zákazník na chytrém mobilním telefonu nebo počítači naklikat do nákupního košíku zboží, které mu personál prodejny na určitou hodinu připraví a on si jej jen vyzvedne a zaplatí. Tato služba funguje v prodejnách, odkud se rozváží zboží nakoupené online.